Przejdź do treści

Liceum Ogólnokształcące im. gen. Władysława Sikorskiego

Erasmus – Grecja – dzień szósty – 21.05.2022

W sobotę, 21. maja, wyruszyliśmy na wycieczkę do oddalonych od hotelu o ok.100 km Thessalonik. Poprawna polska nazwa tego miasta to Saloniki; jest to drugie co wielkości miasto w Grecji, założone ok. 315 p.n.e. przez króla Macedończyków Kassandra i nazwane na cześć jego żony, Tessaloniki, córki Filipa II i przyrodniej siostry Aleksandra Wielkiego.

Widzieliśmy tu Białą Wieżę, wybudowaną przez osmańskiego sułtana Sulejmana Wspaniałego, która powszechnie uważana jest za symbol miasta. Dawniej należała do fortyfikacji otaczających Saloniki. Jej szczyt służy za dogodny punkt widokowy na miasto. W pobliżu znajduje się pomnik Aleksandra Wielkiego. Przechodziliśmy pod Łukiem i widzieliśmy Rotundę Galeriusza. Zwiedziliśmy też Bazylikę św. Dymitra – najważniejszą świątynię miasta. Zabytek jest położony powyżej pozostałości po agorze i rzymskim forum. Znajduje się w nim muzeum, a także zespół podziemnych katakumb z celą, w której więziono świętego.

Saloniki to miasto o niepowtarzalnym klimacie, położone nad morzem, ale też z widokiem na góry. Spacerując nadbrzeżem oraz uliczkami wszyscy zwróciliśmy uwagę na sposób życia Greków – powolny, niespieszny, nie do końca zorganizowany, trochę spontaniczny, ale bez pośpiechu. Nie sposób też nie zauważyć wielkich, łagodnych psów leniwie rozciągniętych na ulicach, bądź towarzyszących turystom w zwiedzaniu. Piękny krajobraz oraz cudowna atmosfera tego miasta na pewno pozostanie w naszej pamięci.

Po powrocie z wycieczki z przyjemnością korzystaliśmy z atrakcji na terenie hotelu.