Przejdź do treści

Liceum Ogólnokształcące im. gen. Władysława Sikorskiego

Erasmus – Grecja – dzień ósmy – 23.05.2022

Poniedziałek, 23 maja, rozpoczęliśmy pracowicie zajęciami w greckiej szkole Platon M.E.P.E. School w miejscowości Ganohora Pierias. Na początku uczyliśmy się tradycyjnego greckiego tańca Sirtaki, stworzonego w 1964 na potrzeby filmu Grek Zorba. Taniec nazywany jest też tańcem Zorby lub po prostu Zorbą.

Po krótkiej przerwie obejrzeliśmy szkołę i mieliśmy okazję do krótkiej rozmowy z nauczycielami i uczniami. Jak się okazało, w szkole, w której gościliśmy, uczy się ok. 500 uczniów (od przedszkola po liceum) i pracuje ok. 40 nauczycieli. Jest to szkoła prywatna. Dzieci dojeżdżają do szkoły z okolicznych miejscowości 13 szkolnymi busami. Lekcje zazwyczaj odbywają się od godziny 9.00 i kończą się o 14.00, trwają 45 minut, choć w czasie pandemii były skracane do 35 minut. Większość zajęć odbywa się na świeżym powietrzu. Rok szkolny w Grecji rozpoczyna się 11 września i kończy 15 czerwca.

Po lekcji tańca i konwersacji mieliśmy kolejne zajęcia – tym razem z języka angielskiego. W ramach rozgrzewki językowej przedstawiliśmy się i powiedzieliśmy kilka słów o sobie, a następnie uczestniczyliśmy w warsztatach na temat przyjaźni.

Na obiad wróciliśmy do hotelu. Po południu wybraliśmy się na wycieczkę do zamku w Platamonas i na wycieczkę krętą i bardzo wąską drogą na wzgórze, na którym mieści się Stary Panteleimon. Zwiedzanie skansenu, czyli 200-letniej wioseczki, położonej na zboczach niskiego Olimpu na wysokości 460 m n.p.m., z zachowanymi domostwami, kościółkiem i przepięknym placem porośniętym 200 – letnimi platanami to jak podróż w czasie. Cała wioska pachnie ziołami, a w nawet w deszczowe dni doskonale widać stąd Zatokę Egejską. Widzieliśmy też żółwie!! Znajdują się tu również m.in. liczne sklepy z pamiątkami i kafejki.

I tak minął nam kolejny przepiękny dzień w upalnej Grecji. Ludzie, których tu spotkaliśmy, miejsca, które widzieliśmy, muzyka, której słuchaliśmy podczas wycieczek – to wszystko sprawia, że ten wyjazd na pewno będzie niezapomniany.