Dziś w naszej szkole świętowaliśmy „Grecką Środę” 🇬🇷, podsumowując w ten sposób projektowy pobyt naszych uczniów i nauczycieli w Grecji w roku szkolnym 2021/2022. Uczestnicy projektu przygotowali poczęstunek czyli klasycznie - sałatkę po grecku, koreczki oraz coś na słodko - chałwę oraz orzeźwiającą lemoniadę. W klimat wprawiły nas greckie rytmy. Wręczono certyfikaty. 

Kolejne projekty przed nami. Już nie możemy się doczekać! 💙🤚🏼

Zachęcamy Was do obejrzenia filmiku z wyjazdu uczniów do Grecji w ramach programu Erasmus+ nr 2021-1-PL01-KA121-SCH-000006515. To były fascynujące dwa tygodnie na Riwierze Olimpijskiej, które zapadną nam w pamięć na lata. Nasze marzenia się spełniły. A to dopiero początek – zdradzimy Wam, że dopiero się rozkręcamy i nie możemy doczekać się kolejnego wyjazdu. 

Drogi Ósmoklasisto – nauka w naszym LO to również fantastyczna przygoda. Przekonaj się sam co wyróżnia naszą szkołę od innych.

 

Zadaniem debaty jest dyskusja nad tezą, w której uczestniczą przeciwnicy oraz obrońcy. Było to ciekawe doświadczenie.

Wyjazd szkoleniowy kadry nauczycielskiej w ramach programu nr 2021-1-PL01-KA121-SCH-000006515 Erasmus+
Codziennie uczestniczyliśmy w warsztatach doskonalących umiejętności i techniki edukacji nieformalnej. Tworzyliśmy narzędzia do grupowego rozwiązywania problemów, a także materiały do autoanalizy (SMART).
Oprócz zajęć warsztatowych mieliśmy możliwość podziwiać piękno przyrody i bogactwo kultury greckiej. Ogromne wrażenie wywarły na nas Meteory, Wyspa Skiatos i Thessaloniki.
Wyjazd szkoleniowy kadry nauczycielskiej w ramach programu nr 2021-1-PL01-KA121-SCH-000006515 Erasmus+
Kolejny dzień efektywnych zajęć z naszym trenerem. Dzisiejszy temat lekcji: Prestiż w zawodzie nauczyciela. Pracowaliśmy w grupach opracowując kwestionariusz wywiadu z nauczycielem. 
Wyjazd szkoleniowy kadry nauczycielskiej w ramach programu nr 2021-1-PL01-KA121-SCH-000006515 Erasmus+
Dzięki dofinansowaniu z projektu Erasmus+ szansę na poszerzanie horyzontów nie mają tylko uczniowie ale również nasza kadra, która właśnie bierze udział w szkoleniu w Grecji. 
Każdego dnia tutaj odbywają się bardzo ciekawe zajęcia. Jednym z celów szkolenia jest między innymi poznanie metod efektywnej nauki oraz zapamiętywania informacji. 
Dnia 1.06 już od samego rana odbywały się zajęcia z panem Piotrem Starzyńskim - naszym trenerem. Po południu odwiedziliśmy szkołę partnerską w Katerinii, gdzie spotkaliśmy się z przedstawicielami grona i dyrektorem. 
Wyjazd szkoleniowy kadry nauczycielskiej w ramach programu nr 2021-1-PL01-KA121-SCH-000006515 Erasmus+
 

To się stało już tradycją: nauka i zabawa. Środowe zajęcia z projektu Erasmus odbywały się głównie w szkole w Garnochora. Na początku uczestniczyliśmy w lekcji muzyki, uczyliśmy się śpiewać grecką piosenkę, słuchaliśmy występu uczniów grających na flecie i prezentowaliśmy polskie piosenki. Następnie przeszliśmy do stołówki szkolnej, gdzie przygotowywaliśmy sałatkę grecką. Rozśpiewani i najedzeni zostaliśmy skierowani na zajęcia sportowe: do wyboru mieliśmy koszykówkę, siatkówkę i piłkę nożną. Byliśmy nieco zaskoczeni boiskiem do siatkówki i organizacją zajęć, ale jak wiadomo podróże kształcą… Na zakończenie zajęć w szkole spotkaliśmy się w bibliotece szkolnej na podsumowanie i wzajemne podziękowania. Młodzież wręczyła dyrektorowi szkoły, panu Anestis Papadopulos, na pamiątkę piękny album o ziemi bialskiej z dedykacją i podpisami wszystkich uczestników pierwszego projektu. Popołudnie spędziliśmy w hotelu przy basenie, grając w piłkę. Natomiast wieczorem zostaliśmy zaproszeni na wieczór grecki – wspaniały, barwny pokaz greckiej kultury, przede wszystkim tańców. Imprezę uświetnił zespół tancerzy, który bez problemu zachęcił wiele osób do tańców greckich wokół basenu. Nie zabrakło też zadań dla publiczności. Pod koniec spotkania greckie rytmy zmieniły się w polskie i nie tylko. To był piękny wieczór.

Aromatyczne truskawki, wspaniałe morele, słodziutkie pomarańcze, oliwę z oliwek, przyprawy i miód - to wszystko mogliśmy dziś rano kupić na miejscowym targu. Greccy sprzedawcy są niezwykle życzliwi, zachęcają do spróbowania owoców i miodu, można z nimi delikatnie negocjować ceny. To był pierwszy punkt programu w dniu dzisiejszym.

Następnie pojechaliśmy do szkoły w Garnochora Pierias, gdzie uczestniczyliśmy w zajęciach z robotyki. Jakie emocje nam przy tym towarzyszyły możecie zobaczyć na zdjęciach. Po dwugodzinnych warsztatach przyszła pora na tzw. „dzień polski”, kiedy częstowaliśmy uczniów i nauczycieli z Grecji przysmakami zabranymi z Polski: sękaczem, oranżadą, ptasim mleczkiem, sezamkami i cukierkami, opowiadając przy tym o naszej szkole i okolicy. Był to bardzo miły moment na swobodne rozmowy, zawarcie nowych znajomości i sprawdzenie swojego angielskiego w praktyce. Nasi gospodarze z zainteresowaniem słuchali informacji oraz przeglądali foldery o naszym mieście.

Po tych konwersacjach, na zakończenie wizyty w szkole, wzięliśmy udział w rywalizacji sportowej: mecz w piłkę nożną Polacy kontra Grecy. I tu uwaga: nasza drużyna zwyciężyła 2:1. Brawo!!! Jutro obiecaliśmy rewanż.

Popołudnie spędziliśmy przy hotelowym basenie, korzystając z promieni słonecznych. Wieczorem planujemy spacer po plaży i ognisko. Cieszymy się ze wspaniałej pogody i doskonałej atmosfery.

Poniedziałek, 23 maja, rozpoczęliśmy pracowicie zajęciami w greckiej szkole Platon M.E.P.E. School w miejscowości Ganohora Pierias. Na początku uczyliśmy się tradycyjnego greckiego tańca Sirtaki, stworzonego w 1964 na potrzeby filmu Grek Zorba. Taniec nazywany jest też tańcem Zorby lub po prostu Zorbą.

Po krótkiej przerwie obejrzeliśmy szkołę i mieliśmy okazję do krótkiej rozmowy z nauczycielami i uczniami. Jak się okazało, w szkole, w której gościliśmy, uczy się ok. 500 uczniów (od przedszkola po liceum) i pracuje ok. 40 nauczycieli. Jest to szkoła prywatna. Dzieci dojeżdżają do szkoły z okolicznych miejscowości 13 szkolnymi busami. Lekcje zazwyczaj odbywają się od godziny 9.00 i kończą się o 14.00, trwają 45 minut, choć w czasie pandemii były skracane do 35 minut. Większość zajęć odbywa się na świeżym powietrzu. Rok szkolny w Grecji rozpoczyna się 11 września i kończy 15 czerwca.

Po lekcji tańca i konwersacji mieliśmy kolejne zajęcia - tym razem z języka angielskiego. W ramach rozgrzewki językowej przedstawiliśmy się i powiedzieliśmy kilka słów o sobie, a następnie uczestniczyliśmy w warsztatach na temat przyjaźni.

Na obiad wróciliśmy do hotelu. Po południu wybraliśmy się na wycieczkę do zamku w Platamonas i na wycieczkę krętą i bardzo wąską drogą na wzgórze, na którym mieści się Stary Panteleimon. Zwiedzanie skansenu, czyli 200-letniej wioseczki, położonej na zboczach niskiego Olimpu na wysokości 460 m n.p.m., z zachowanymi domostwami, kościółkiem i przepięknym placem porośniętym 200 - letnimi platanami to jak podróż w czasie. Cała wioska pachnie ziołami, a w nawet w deszczowe dni doskonale widać stąd Zatokę Egejską. Widzieliśmy też żółwie!! Znajdują się tu również m.in. liczne sklepy z pamiątkami i kafejki.

I tak minął nam kolejny przepiękny dzień w upalnej Grecji. Ludzie, których tu spotkaliśmy, miejsca, które widzieliśmy, muzyka, której słuchaliśmy podczas wycieczek - to wszystko sprawia, że ten wyjazd na pewno będzie niezapomniany.

Niedzielę rozpoczęliśmy bardzo wcześnie - już kwadrans po 6.00 byliśmy w autokarze w drodze na wyspę ze złotym piaskiem. Po ponad dwugodzinnym rejsie statkiem we wspaniałej atmosferze, zwiedziliśmy urokliwe miasteczko Skiatos, zjedliśmy obiad, a następnie kontynuowaliśmy rejs na bajeczną wyspę. Na statku poznaliśmy greckie tańce i zwyczaje. Mogliśmy potańczyć i pośpiewać. Wyspa zachwyciła nas złotym piaskiem i niezapomnianymi pejzażami.
Dzisiaj w relacji z dnia mało słów, bo brakuje ich do opisania wrażeń z rejsu na przepiękną wyspę Skiatos. Za to dużo zdjęć - zapraszamy do obejrzenia.

W sobotę, 21. maja, wyruszyliśmy na wycieczkę do oddalonych od hotelu o ok.100 km Thessalonik. Poprawna polska nazwa tego miasta to Saloniki; jest to drugie co wielkości miasto w Grecji, założone ok. 315 p.n.e. przez króla Macedończyków Kassandra i nazwane na cześć jego żony, Tessaloniki, córki Filipa II i przyrodniej siostry Aleksandra Wielkiego.

Widzieliśmy tu Białą Wieżę, wybudowaną przez osmańskiego sułtana Sulejmana Wspaniałego, która powszechnie uważana jest za symbol miasta. Dawniej należała do fortyfikacji otaczających Saloniki. Jej szczyt służy za dogodny punkt widokowy na miasto. W pobliżu znajduje się pomnik Aleksandra Wielkiego. Przechodziliśmy pod Łukiem i widzieliśmy Rotundę Galeriusza. Zwiedziliśmy też Bazylikę św. Dymitra - najważniejszą świątynię miasta. Zabytek jest położony powyżej pozostałości po agorze i rzymskim forum. Znajduje się w nim muzeum, a także zespół podziemnych katakumb z celą, w której więziono świętego.

Saloniki to miasto o niepowtarzalnym klimacie, położone nad morzem, ale też z widokiem na góry. Spacerując nadbrzeżem oraz uliczkami wszyscy zwróciliśmy uwagę na sposób życia Greków – powolny, niespieszny, nie do końca zorganizowany, trochę spontaniczny, ale bez pośpiechu. Nie sposób też nie zauważyć wielkich, łagodnych psów leniwie rozciągniętych na ulicach, bądź towarzyszących turystom w zwiedzaniu. Piękny krajobraz oraz cudowna atmosfera tego miasta na pewno pozostanie w naszej pamięci.

Po powrocie z wycieczki z przyjemnością korzystaliśmy z atrakcji na terenie hotelu.