11 listopada !
To symboliczna data, święto odzyskania Niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Obecnie, 106 ROCZNICA!
Zanim jednak stało się to faktem, to przez ponad sto lat świat wydawał się zapomnieć o kraju nad Wisłą. Nawet mapy z tamtych czasów nie przedstawiały państwa o takiej nazwie. Dziś możemy cieszyć się każdym nowym dniem w wolnej Ojczyźnie, lecz często pochłonięci licznymi problemami zwyczajnie tego nie doceniamy. Zachowujemy się tak, jak gdyby wolność została podarowana nam raz na zawsze. Nie zdajemy sobie sprawy z tego,że teraz to od nas i
następnych pokoleń zależeć będzie, czy ją utrzymamy. Jak zwykł mawiać Jerzy Waldorf ” Myśląc o przyszłości narodu trzeba się oprzeć o jego groby”. Wszak współczesność jest córką przeszłości. Dzień 11 listopada jest dniem wolnym od zajęć. W szkole świętowaliśmy więc już w piątek – 8 listopada. Uroczysty charakter dnia podkreśliliśmy angażując się w różne formy aktywności nawiązując przy tym do historii Polski i poszerzając wiedzę o niej.
- Jestem Polakiem …. – zewnętrznie podkreślam to biało-czerwonym strojem lub przypiętym okolicznościowym kotylionem . Ci, którzy lubią się bawić, mają zacięcie artystyczne, talenty aktorskie, a kreatywność to ich drugie imię, wzięli udział w konkursie indywidualnym o NAGRODĘ DYREKTORA SZKOŁY na najciekawszą kreację. Można się było wcielić w postać historyczną kobiecą lub męską lub poeksperymentować z barwami biało-czerwonymi.
Na długiej przerwie w czytelni uczniowie i nauczyciele zaprezentowali efekty swojej pracy. Komisja wyłoniła zwycięzców z grona uczniów i nauczycieli. Otrzymali oni nagrodę indywidualną z rąk Dyrektora Szkoły podczas podsumowania zmagań konkursowych.
I miejsce zajęła Amelia Pingwarska z klasy 3c jako cesarzowa SISI.
II – Oliwia Litwiniuk z 3b jako paź królowej Jadwigi Andegaweńskiej.
III – Przemysław Filipiuk z 3c jako żołnierz piechoty z okresu II wojny światowej.
Wśród nauczycieli wyróżniła się Pani Małgorzata Kowalczyk w kreacji królowej Jadwigi Andegaweńskiej.
Gratulujemy wszystkim startującym w konkursie za odwagę, pomysłowość i dystans do siebie.
Wśród uczniów wyróżnili się jeszcze :
Eliza Parchac i Magdalena Maciejewska z 1b jako różne wersje Marii Skłodowskiej – Curie
Nikola Gierej z klasy 3b jako Jadwiga Andegawenka
Julia Olesiejuk z 3b jako średniowieczny mnich
Konrad Korgol z 3c jako znienawidzony gestapowiec.
- Przerwy urozmaicała nam muzyka o charakterze patriotycznym.
3. Przez wieki. To kolejny konkurs, ale tym razem zespołowy. Kolaż artystyczno – historyczny. Każda klasa zadbała o uroczysty wygląd swojej pracowni uwzględniając w jej wystroju nawiązanie do wybranego losowo okresu z dziejów
Polski. Komisja złożona z uczniów i nauczycieli ( 3 nauczycieli i 4 uczniów) oceniła kreatywność, włożony wysiłek, efekty estetyczne i zgodność merytoryczną aranżacji. Oceniający jednoznacznie stwierdzili, że każdy zespół czymś ich
zaskoczył. Koncepcją, czy choćby poszczególnymi elementami scenografii w sposób oczywisty nawiązującymi do wylosowanego motywu przewodniego. Podobno trwały zażarte dyskusje na temat, komu przyznać zwycięstwo.
Faworytami były klasy 3c, 3b, 3d. Ostatecznie zwyciężyła klasa 3b za aranżację tematu Jadwiga Andegaweńska – kobieta król na tronie polskim, a 3c (Polacy podczas II wojny światowej) i 3d (Koronacja Bolesława Chrobrego) zajęły
równorzędne 2 miejsce. Zwycięzcy otrzymali nagrodę Dyrektora Szkoły. Nagrody główne zarówno w konkursie indywidualnym jak i zespołowym to bony na pizzę w sieci Da Grasso. Wszyscy uczniowie w zależności od włożonego wysiłku i zaangażowania otrzymują dodatkowe punkty z zachowania i złote nieprzygotowania.
- Jeszcze inną atrakcją zajęć szkolnych tego dnia była wizyta przedstawicieli wojska w szkole. Prezentowano uczniom specyfikę pracy zawodowej oraz różne rodzaje broni. Podziękowania kierujemy pod adresem pani Magdaleny Krasuskiej, która zaproponowała nam ten rodzaj współpracy i pani Iwonie Szaroń, która monitorowała kontakt.
- 08.11 2024 r. o godzinie 11.11 w szkole odśpiewano HYMN POLSKI.
- Podsumowanie wszystkich przedsięwzięć nastąpiło na sali gimnastycznej po 5 lekcji. Na wyjątkowość tego dnia w naszej szkole złożył się wysiłek wielu ludzi, młodzieży i dorosłych. To kolejny dowód na to, ze wspólnie można uczynić wiele, a rzeczy z pozoru nie do wykonania stają się całkiem proste. Dziękuję za współpracę Dyrekcji, nauczycielom, uczniom i obsłudze szkoły.
Wyjątkowe podziękowania dla pracujących w komisjach konkursowych. Bez wspólnego wysiłku nie byłoby tego dnia 🙂 Na koniec zachęcam do obejrzenia galerii zdjęć, która pozwoli zachować w pamięci efekty naszej pracy. Dobre zdjęcia potrafią oddać nawet atmosferę danej chwili. Mam nadzieję, że tak będzie i tym razem.
Ukłony dla szkolnych fotografów 🙂
Bożena Lesiuk
nauczyciel historii