Przejdź do treści

Liceum Ogólnokształcące im. gen. Władysława Sikorskiego

Logo

Liceum Ogólnokształcące

im. gen. Władysława Sikorskiego

Poznaj nas bliżej

Strefa ucznia

Social media

Upominki dla dzieci z wyspy Bali od uczniów naszej szkoły

Rok szkolny na indonezyjskiej wyspie Bali właśnie się rozpoczął i wiele dzieci ruszyło w tradycyjnych mundurkach szkolnych w kierunku swoich szkół. Dzięki zbiórce prowadzonej przez opiekunów Samorządu Uczniowskiego i Szkolnego Wolontariatu w LO SIKORSKI  ten dzień na pewno pozostanie miłe zachowany w pamięci balijskich dzieci bo to właśnie dziś w ich ręce trafiły artykuły szkolne oraz butelki filtrujące wodę podarowane przez młodzież naszej szkoły.

Odwiedziliśmy szkołę podstawową SD N 1 Sanding in Sanding  w Tampaksiring, Gianyar, Bali. Dyrektor szkoły oraz nauczyciele z chęcią przywitali nas w murach szkoły i oprowadzili po salach lekcyjnych które tak bardzo różnią się od naszych. Uczniowie klas 4, 5 i 6 z wdzięcznością przyjęli upominki z ciekawością im się przyglądając, bo nawet zwykle przybory szkolne w Indonezji wyglądają nieco inaczej 🙂 Balijskie dzieci do szkoły uczęszczają od poniedziałku do soboty, a zajęcia zaczynają już od godziny 7. 

Poniżej zamieszczamy kilka interesujących informacji na temat SZKOŁY NA BALI :

W miejscowych szkoły językiem nauczania jest indonezyjski (w niektórych szkołach indonezyjski+angielski). Te szkoły bardzo przypominają szkoły z czasów PRL. Nauka w szkole trwa 12 lat i jest podzielona na etapy:

🌺 6 – 12 lat szkoła podstawowa (Sekolah Dasar), po czym zdają egzamin państwowy i przechodzą do szkoły średniej.

🌺 12-15 lat szkoła średnia (Sekolah Menengah Pertama), po czym zdają kolejny egzamin państwowy. Mogą się zatrzymać na tym etapie, gdyż edukacja obowiązkowa tu się kończy.

🌺 15-18 lat liceum (Sekolah Menengah Atas) lub technikum (Sekolah Menengah Kejuruan). Pierwszy rok w liceum jest dla wszystkich programowo taki sam, natomiast na 2 i 3 roku można wybrać przedmioty kierunkowe.

Wakacje w szkołach są dużo krótsze niż w Polsce – trzy razy po tygodniu i jeden miesiąc latem (za to jest dużo dni wolnych w ciągu roku ze względu na ogrom świąt państwowych i religijnych). Nowy rok szkolny zaczyna się już w lipcu. Szkoła obowiązuje 6 dni w tygodniu, dzieci chodzą w mundurkach. Po mundurkach w niektórych szkołach można określić dzień tygodnia: w poniedziałki na czerwono i biało, we wtorki na niebiesko, w środy kamizelki batikowe (batik – technika malowania gorącym woskiem po tkaninie, głównie ornamenty), w czwartki stroje beżowe, piątki to dzień harcerski, w soboty stroje sportowe. 

Wspaniałe spotkanie, wymiana doświadczeń, piękne prezenty sprawiły, że w tym wyjątkowym dniu dzieci z wyspy na Bali były szczęśliwe, a młodzież z LO Sikorski udowodniła, że nie jest im obojętny los innych dzieci. Dzięki inicjatywie zyskaliśmy nowych przyjaciół, w szczególności Pani Dayu Ariani, która deklaruje chęć pozostania w kontakcie z naszą placówką.