Przejdź do treści

Liceum Ogólnokształcące im. gen. Władysława Sikorskiego

Erasmus+ – Grecja – dzień pierwszy -16.05.2022

Dnia 15 maja 2022 r. uczniowie trzecich klas naszego Liceum wyruszyli do Grecji w ramach programu Erasmus+. Ponad trzydziestogodzinna podróż nie zepsuła im humoru – czas w autokarze urozmaicali sobie słuchaniem muzyki, czytaniem, a przede wszystkim wspólnymi rozmowami i zabawą, np. w grę mafię i w UNO.

Podziwiając piękne widoki na Słowacji, Węgrzech, Serbii i Macedonii dotarli w końcu do hotelu San Pantaleimon położonego w otoczeniu Morza Egejskiego i gór. Uczniowie wraz z opiekunami udali się do swoich pokoi na odpoczynek, a następnie zjedli razem posiłek. Korzystając z pięknej, słonecznej pogody wszyscy udali się na spacer wzdłuż brzegu morza aż do portu, by poznać bliżej urokliwe Platamonas, w którym spędzą najbliższe dwa tygodnie. Kupili świeże owoce od lokalnych sprzedawców, a także drobne pamiątki dla siebie i bliskich.

Najbliższe dwa tygodnie zapowiadają się niesamowicie. Uczniowie nie mogą się doczekać, by bliżej poznać Grecję i kulturę jej mieszkańców.

Oto garść ciekawostek, których dowiedzieliśmy się do pana Przemysława Kruka, pilota wycieczek Erasmus+

Grecja jest położona na płytach tektonicznych co jest przyczyną częstych trzęsień ziemi zazwyczaj nieodczuwalnych dla mieszkańców i turystów. Ma to swoje konsekwencje dla architektury, gdyż rury kanalizacyjne w domach i hotelach są bardzo cienkie, dlatego też papieru toaletowego nie wrzuca się do sedesu lecz do kosza.

Grecy żyją głównie z turystyki i i rolnictwa, uprawiają między innymi ryż, bawełnę i rzepak.

Wodę z zielonym korkiem, którą można kupić w sklepie jest tą samą wodą, która wypływa z Olimpu. 

Spacerując po okolicy często można zauważyć porzucone łódki. Jeśli po upływie dwóch tygodni od zgłoszenia tego faktu nie zgłosi się właściciel, to taka łódka jest Twoją własnością. 

Grecy nie przykładają właściwie żadnej wagi do wyglądu swojego auta. Uważają, że codzienny samochód służy do jazdy i do “gniecenia”, dlatego ich pojazdy są często poobijane i powgniatane, a od wysokich temperatur i słońca schodzi z nich lakier. Drugi samochód, który posiadają to tzw. samochód na niedzielę, odświętny, już w lepszym stanie. 

Pan pilot Przemysła Kruk zapoznał nas z pierwszymi greckimi słowami, tj. “Kalimera” czy dzień dobry rano; “Kalispera” “dzień dobry’ po południu; “jasas” czyli “cześć do kilku osób, natomiast “jasu” oznacza “cześć” do jednej osoby; “efcharisto” czyli dziękuję; “poli efharisto” czyli “dziękuję bardzo’’ “parakalo” czyli proszę, “ochi” czyli “nie” i “ne” czyli “tak”.

 Wyjazd edukacyjny do Grecji w ramach projektu nr 2021-1-PL01-KA121-SCH-000006515 Erasmus+