Zapraszam do zapoznania się z kolejną ciekawą recenzją. 
Przypominam, że w ferie można wypożyczyć książki : Wtorek i Czwartek od 9.00 do 11.00 :) 
 
"Małe kobietki" Louisa May Alcott
 
Chociaż mówi się, że nie należy oceniać książki po okładce, tak w przypadku pięknej okładki Wydawnictwa MG wielu Polaków (w tym ja) nie przeszło obojętnie obok klasyki młodzieżowej literatury amerykańskiej jaką są „Małe Kobietki" Louis'y May Alcott. I chociaż książka została wydana w 1868 roku, to właśnie w ostatnich lata przeżywa swój renesans popularności za sprawą filmu z 2019 roku oraz odświeżonych wydań.
Powieść opowiada o życiu rodziny Marchów: Pani March oraz jej czterech córek. Każda z nich jest inna. Meg to osoba, która w przyszłości zamierza otaczać się luksusem. Ciężko pracuje jako prywatna nauczycielka w bogatej rodzinie. Jo, jest pełną życia szesnastolatką, której porywczość i infantylność maskowane są niesamowitą charyzmą i talentem literackim. Młodsza, Beth, to prawdopodobnie jedna z najbardziej kochanych bohaterek książkowych- zawsze gotowa do pomocy, pełna dziecięcej niewinności, obdarzona talentem muzycznym. Najmłodsza- Amy, jest małą damą, którą często jednak gubi własna próżność. Sytuacja materialna rodziny Marchów nie jest łatwa, ponieważ ojciec dziewczynek walczy w wojnie secesyjnej, więc nie może być obecny przy wychowywaniu córek. Książka opisuje perypetie młodych dam, rozwój ich przyjaźni  z tajemniczymi sąsiadami, walkę z wadami własnych charakterów oraz pierwsze miłości. To pełna ciepła powieść o roli rodziny w naszym życiu, zachęcająca do stawania się lepszym człowiekiem. 
Mimo, że książka ma już ponad 150 lat to naprawdę szybko i przyjemnie się ją czyta. Oczywiście, momentami mamy do czynienia z pewnym charakterystycznym (może dla niektórych przestarzałym) sposobem myślenia epoki, w której książka powstała. Mimo tego uważam, że warto po nią sięgnąć. Fanom pozycji tj. „Ania z Zielonego Wzgórza" czy „Polyanna", „Małe kobietki" powinny przypaść do gustu. Ja ze swojej strony serdecznie polecam.
 
Maria Kossak 2B