„Niedzielne wystąpienie pozwoliło mi zająć pierwsze miejsce. Od 40 lat po raz pierwszy Laureatką XL Konkursu Krasomówczego Młodzieży Szkół Ponadgimnazjalnych została reprezentantka województwa lubelskiego”, uczennica naszego liceum Maria Steszuk.

W dniach 20-22 listopada br. pokonując wcześniejszy etap wojewódzki, miałam zaszczyt wziąć udział w XL Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym, którego finał odbył się na zamku w Golubiu-Dobrzyniu, ok. 40 km od Torunia. Byłam jedyną uczestniczką reprezentującą województwo lubelskie. Młodzi oratorzy przyjechali z różnych części Polski, by pięknie opowiadać o historii, ważnych postaciach lub ciekawych legendach swojego regionu. Zmagania uczestników oceniało siedmioosobowe jury pod kierunkiem prof. Władysława Sawryckiego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Finał Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego odbywał się w dwóch etapach: pierwszy miał miejsce w sobotę 21 listopada; polegał na zaprezentowaniu publiczności 10 minutowej wypowiedzi zgodnej z tematem konkursu. Po przesłuchaniu uczestników jury wyłoniło sześć osób, które następnego dnia, 22 listopada, miały za zadanie przedstawienie 15 minutowego wystąpienia oraz zmierzenia się z dodatkowo wylosowanym tematem, który tak naprawdę pokazywał umiejętności krasomówcze młodych oratorów.
W sobotę na golubskiej scenie zabrzmiała historia krwawych dni Międzyrzeca, czyli opowieść o wydarzeniach, jakie rozegrały się w listopadzie roku 1918. Natomiast podczas wystąpienia finałowego, audytorium miało możliwość przeniesienia się w czasie i poznania postaci księcia Mikołaja Sapiehy i jego błogosławionej winy.
Niedzielne wystąpienie pozwoliło mi zająć pierwsze miejsce. Od 40 lat po raz pierwszy Laureatką XL Konkursu Krasomówczego Młodzieży Szkół Ponadgimnazjalnych została reprezentantka województwa lubelskiego.

Relacja Marii Steszuk – zwyciężczyni konkursu