Na zaproszenie starosty Oberhavel Lutgara Westkampa uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Międzyrzecu Podlaskim gościli przez 5 dni w Brandenburgii. Wycieczka była nagrodą za wysokie wyniki w nauce języka niemieckiego. W ten sposób władze samorządowe wspierają motywację uczniów do rozwijania kompetencji komunikacyjnych oraz uczą tolerancji i postaw proeuropejskich. Oberhavel od dwóch lat bierze udział w projekcie Interkulturelle Woche, na którego inaugurację zostaliśmy zaproszeni.

Podczas wyjazdu uczniowie mogli ponadto poznać swoich rówieśników zza Odry, zwiedzić urokliwe zakątki Oranienburga, doświadczyć jak wyglądają lekcje matematyki, wiedzy o społeczeństwie czy biologii oraz obejrzeć sztukę Moliera „ Chory z urojenia”. Młodzież zwiedziła też obóz pracy Sachsenhausen, słuchając z zaciekawieniem o trudnych relacjach polsko – niemieckich. Organizatorzy spotkania w Oberhavel nie ograniczyli się jednak tylko do prezentowania atrakcji swojego regionu, ale zaprosili nas też do Berlina, gdzie korzystając z linii autobusowej Hop On Hop Off mogliśmy zwiedzić najważniejsze obiekty stolicy. Niewątpliwą atrakcją była też wizyta w Berlin Dungeon, miejscu, które łączy w sobie historię Berlina, elementy horroru, teatru i parku rozrywki.

Niemcy to obecnie wielokulturowy naród, „multikulti”, jak często się mówi. Z tą wielokulturowością mogliśmy się spotkać właściwie na każdym kroku: w szkole w Mühlenbeck, w Primarku, gdzie robiliśmy zakupy, na Alexanderplatz w Berlinie, czy w restauracjach. Mimo, że pojechaliśmy do Niemiec, to degustowaliśmy specjały kuchni chińskiej, indyjskiej oraz włoskiej. Poznaliśmy też oczywiście smak Apfelschorle i Currywurst. Tak więc wyjazd do Oberhavel był namiastką spotkania z tzw. wielkim światem.

Z wycieczki wróciliśmy bogatsi o nowe doświadczenia. Uświadomiliśmy sobie, że młodzi Niemcy mają takie same problemy, słuchają tej samej muzyki, grają w takie same gry, czy bawią ich te same dowcipy. Nieważny jest język, kolor skóry, pochodzenie, czy wyznawana religia, jeśli w drugim człowieku widzimy człowieka.

Uczennice Liceum: Julia Plewka oraz Dorota Marciniuk składają serdeczne podziękowania na ręce starosty powiatu bialskiego, pana Mariusza Filipiuka oraz starosty Oberhavel, pana Lutgara Westkampa za możliwość udziału w tak atrakcyjnej wycieczce.

Iwona Szaroń, opiekun