"WOLNOŚCI ODDAĆ NIE UMIEM"

Szybkimi krokami zbliża się dzień wyjątkowy - 11 listopada!
To symboliczna data, święto odzyskania Niepodległości przez Polskę. 100 ROCZNICA!
Zanim jednak stało się to faktem w 1918 roku, to przez ponad sto lat świat wydawał się zapomnieć o kraju nad Wisłą. Nawet mapy z tamtych czasów nie przedstawiały państwa o takiej nazwie.
Dziś możemy cieszyć się każdym nowym dniem w wolnej ojczyźnie, lecz często pochłonięci licznymi problemami zwyczajnie tego nie doceniamy. Zachowujemy się tak jak gdyby wolność została podarowana nam raz na zawsze i nie zdajemy sobie sprawy z tego,że teraz to od nas i następnych pokoleń zależeć będzie to, czy ją utrzymamy.
Jak zwykł mawiać Jerzy Waldorf " Myśląc o przyszłości narodu trzeba się oprzeć o jego groby". Wszak współczesność jest córką przeszłości.
Dzień 11 listopada jest dniem wolnym od zajęć. W szkole świętowaliśmy zatem w piątek - 9 listopada.
1. Jestem Polakiem ....- zewnętrznie podkreślam to biało-czerwonym strojem lub przypiętym okolicznościowym kotylionem ( uczniowie tak ubrani mogli liczyć tego dnia na zwolnienie z odpowiedzi).
2. Podczas przerw słuchaliśmy utworów o tematyce patriotycznej.

3. Przez wieki. Kolaż artystyczno - historyczny. Każda klasa zadbała o uroczysty wygląd swojej pracowni uwzględniając w jej wystroju nawiązanie do wybranego losowo okresu z dziejów Polski. Komisja złożona z uczniów i nauczycieli oceniła kreatywność, włożony wysiłek, efekty estetyczne i zgodność merytoryczną aranżacji już w czwartek - 8 listopada . Zwycięzcy otrzymają nagrodę Dyrektora Szkoły. Wyniki zostaną oficjalnie ogłoszone 13 listopada 2108 roku.

4. Zapraszamy do obejrzenia wystawy "Międzyrzec i okolice 1918-2018" (biblioteka, ekspozycja od 9 listopada do końca miesiąca). Wystawa skupia się na ludziach - to oni tworzą historię. Można np. zobaczyć jak zmieniała się moda ślubna przez ostatnie sto lat w naszej okolicy. Pokażemy też,że wśród tych, którzy żyli tu przed nami było wielu zwykłych i jednocześnie niezwykłych ludzi. Na kopiach zdjęć zebranych przez naszych uczniów doskonale widać też zmieniającą się otaczającą nas rzeczywistość.
5. " Wolności oddać nie umiem" - lekcje historii pokazujące nasze zmagania o utrzymanie się na powierzchni, o wolność - jej utrzymanie lub odzyskanie na przestrzeni dziejów odbyły się w bibliotece 9 listopada (piątek). Na 2 lekcji wzięły w niej udział klasy III, na 3 lekcji klasy II i na 5 lekcji klasy I. Lekcje zostały przygotowane przez nauczyciela historii p.Bożenę Lesiuk i przeprowadzone przez uczniów z klasy 1a, 1b,1c, 2c,3a i 3c. Barwna podróż przez wieki z wykorzystaniem słowa, obrazu i muzyki oraz różnorakich talentów naszych uczniów spotkała się z zainteresowaniem i ciepłym przyjęciem.
6. Na 4 godzinie lekcyjnej o godzinie 11.11 w pracowniach odśpiewaliśmy hymn Polski w nawiązaniu do ogólnopolskiej akcji.
Cała społeczność szkolna zaangażowała się w obchody naszego wspólnego święta. Dzień minął szybko i w niecodziennej atmosferze.
Koordynacją działań zajmowała się p. B. Lesiuk - nauczyciel historii w szkole i klasa 1a oraz Szkolne Towarzystwo Historyczne. Pomocą służyli jednak niemal wszyscy uczniowie i nauczyciele. Szczególne słowa podziękowania kierujemy pod adresem p. Ewy Zygmunt, która wspierała nas w kwestiach technicznych i organizacyjnych podczas przygotowywania wystawy oraz lekcji historii w bibliotece.

B. Lesiuk