W dniach 24-27 maja 2018 odbywało się Miasteczko Integracyjne zorganizowane przez Centrum Wolontariatu w Lublinie. Wydarzenie miało na celu m. in. umożliwić osobom pochodzącym z różnych państw wzajemne poznanie swoich kultur i problemów globalnych. Już pierwszego dnia odbywały się warsztaty nowych umiejętności: „trening kuglarski”, „magiczny papier”, „muzyczne animacje”, „gry i zabawy grupowe” oraz „balony i malowanie twarzy”. Wieczorem zorganizowano spotkanie otwarte z o. Sergiejem Dmytriyevem „Solidarni w czasie wojny”, podczas którego rozważano znaczenie słowa „solidarność” i przedstawiono publiczności misję organizacji „Eleos Ukraine”. Drugiego dnia uczestnicy podzieleni na grupy brali udział w lekcjach solidarności zapoznając się z programami: „Druga szansa”, „W drodze”, „Akademia Radości”, „Gorący Patrol”, „Klinika Psychiatrii”, które miały na celu uświadomić im realne problemy związane, m. in. z przestępczością u młodych, chorobami psychicznymi oraz pomocą ludziom zagrożonym w swoich ojczyznach. Tego dnia odbyły się jeszcze dwa spotkania. Pierwsze zatytułowane „W poszukiwaniu niepodległości” z udziałem Ziyada Raoofa, ambasadora państwa, którego nie ma na współczesnej mapie... Kurdystanu podzielonego pomiędzy Turcję, Irak, Iran i Syrię.

 


Podobieństwa pomiędzy obecną sytuacją ojczyzny Kurdów, a sytuacją Polski przed stu laty oraz hymnami obu krajów stworzyły atmosferę refleksji i wzbudziły chęć pomocy.
Na drugim spotkaniu pt. „Marzenie o wolności” Behnam Rahbarifard przybliżył publiczności sytuację panującą w Iranie. Przedostatniego dnia także odbywały się spotkania w grupach i te z udziałem zaproszonych gości. Jednym z nich był Marcin Mamoń, dziennikarz porwany przez Al-Kaidę, który w swoim spotkaniu zatytułowanym „Islam – Chrześcijaństwo – Kultura – Religia” opowiadał o swojej niebezpiecznej pracy, w której wielokrotnie jego życie jest zagrożone; o kulturze i mentalności ludzi, których spotyka podczas dalekich podróży na Bliski Wschód, i własnych przemyśleniach.
W czasie drugiego spotkania pt. „Solidarność bez granic” s. Anafrida Biro, pochodząca z Tanzanii i należąca do Zakonu Najświętszej Maryi Panny Królowej Afryki, opowiadała o swoim kraju i ojczystym języku; powołaniu do pomocy bliźnim; o tym, jak trafiła na misje do Polski i ile zajęła jej nauka języka. Ponadto zgromadzeni mieli możliwość obejrzeć afrykańskie chusty, stroje (które także mogli założyć), instrumenty i dekoracje. Później odbył się koncert z udziałem polskich i zagranicznych artystów zatytułowany „Niepodległa na wiele głosów” oraz „Muzyczna integracja międzykulturowa”. Ostatniego dnia odbyła się Międzykulturowa Msza Święta dla chętnych, w której używano języków polskiego, ukraińskiego, angielskiego i nigeryjskiego oraz afrykańskich strojów i instrumentów.
Po spotkaniach w grupach zorganizowano Festyn Integracyjny, podczas którego przy stoiskach reprezentujących różne kraje (Ukrainę, Białoruś, Armenię, Algierię, Gruzję, Tajwan, Tajlandię i Kazachstan) każdy chętny mógł np. poznać ciekawostki nt. danego państwa, wziąć udział w quizie, posłuchać piosenek narodowych, zobaczyć jak wygląda jego imię napisane innym alfabetem, a przede wszystkim porozmawiać z obcokrajowcami. Podczas zakończenia Miasteczka Integracyjnego 2018 podsumowano wydarzenie i po
raz ostatni wspólnie zatańczono do piosenki „Razem” napisanej w języku polskim, ukraińskim, angielskim i hiszpańskim. W przyszłym roku czeka nas kolejna edycja! 
Iga Łukasiewicz klasa IIB