W dniach 11-14 czerwca uczestniczyłyśmy jako reprezentantki wolontariatu naszego LO w Miasteczku Integracyjnym - organizowanym przez Centrum Wolontariatu w Lublinie. Podczas 4 dni miałyśmy możliwość spotkania mniejszości narodowych i ludzi z różnych państw. Poznawałyśmy kulturę ich krajów oraz brałyśmy udział w warsztatach muzycznych i wielu spotkaniach, m. in. z Heleną Pyz (misjonarką pomagając trędowatym w Indiach), Marcinem Mamoniem (dziennikarzem, porwanym przez Al-Kaidę) i Marinš Huliš (Czeczenką, starającą się od dłuższego czasu o azyl w Polsce). Celem wydarzenia było uświadomienie społeczeństwa jak ważna jest pomoc i ciągła integracja, prowadząca do wzajemnego zrozumienia. Słowami przewodnimi były: Solidarność, Braterstwo, Pojednanie i Służba.
Podczas wyjazdu rozważano problemy współczesnego świata (np. sytuację rodzin na dworcu w Brześciu, nietolerancji, kryzysu solidarności na świecie) i próbowano znaleźć dobre rozwiązanie.

"Miasteczko Integracyjne w Lublinie było wspaniałym przeżyciem! Dzięki niemu mogłyśmy poznać osobiscie  ludzi z zupełnie nam nieznanych zakątków swiata oraz porozmawiać z nimi o ich kulturze, zwyczajach, oraz ogólnie o wszystkim i o niczym. Przez te 4 dni, nie było żadnego momentu aby się nudzić! Grafik był niezwykle bogaty w różnorodne spotkania z ludzmi którzy sa wolontariuszami i są zaangażowani w różnorodne akcje. Uważam, że są wspaniali i godni tego aby brać z nich przykład! Następne MIasteczko jest już za rok!! Zapraszam każdego do wzięcia udziału ;)"

Barbara Wiśnicka IB, Julia Nowosz IB, Iga Łukasiewicz IB