16 lutego 2016 roku ci z gimnazjalistów, którzy zaryzykowali i oderwali się od swego ciepłego łóżeczka i ukochanego komputera i odwiedzili LO Sikorski mogli uczestniczyć w projekcie humanistycznym " Gdzie diabeł nie może tam babę pośle", czyli o kobietach nie tylko dla kobiet. Mogli zobaczyć, że rzeczy niezwykłe dzieją się również w realnym świecie. Mieli szansę uczestniczyć w niecodziennym spotkaniu, poczuć magiczny klimat, odbyć wędrówkę w czasie i ożywić legendarne przedstawicielki płci pięknej, które swymi dokonaniami , urodą i inteligencją niejednokrotnie zawstydzały mężczyzn i sprawiały, że mówiono o nich przez tysiąclecia i wieki. To wszystko okraszone dowcipem, muzyką, obrazem i tańcem oraz duchem konkurencji.

Całość prowadzili uczniowie klasy II d - Hubert Juchimiuk i Eryk Izdebski. To oni zaprosili gości do gabinetu figur nie woskowych (przystosowana do tego celu pracownia historyczna, która na potrzeby projektu przeistoczyła się w klimatyczną kawiarnię międzyepokową). Tam przy stolikach salonowych nakrytych zgodnie z duchem epoki zasiadały kobiety w kostiumach historycznych zastygłe w różnych pozach. Pod wpływem sączącej się coraz głośniejszej muzyki (Mozart) ożywiły się na krótką chwilę, by znowu zastygnąć w bezruchu. Prowadzący poinformował zebranych, że kobiety z różnych epok przybyły na to spotkanie, ale pogubiły się, bo przy ich stolikach symbolizujących epoki historyczne nie umieszczono wizytówek, usiadły więc na chybił trafił. Pierwsze zadanie dla gości polegało więc na tym, by na podstawie kostiumów historycznych usadzić kobiety przy właściwym stoliku odpowiadającym epoce, w której żyły. Potem nastąpiła autoprezentacja systematycznie ożywianych figur (własne wspomnienia, zdjęcia, obrazy i muzyka oraz taniec). Kolejnym zadaniem gości było tym razem rozpoznanie postaci. Ten, kto daną osobę rozpoznał wręczał jej przygotowaną wizytówkę a w zamian otrzymywał czekoladkę . Niestety, z przykrością należy zauważyć , że nie wszystkie nasze bohaterki zostały rozpoznane np. Krystyna Skarbek czy Hanka Ordonówna.

Na rozpacz jednak nie było czasu, zbliżał sie występ mody międzyepokowej, bo panie, które się z nami spotkały to nie tylko posiadaczki często imponującego intelektu, ale przede wszystkim kobiety urodziwe, pełne wdzięku i czaru charakterystycznego dla płci i niezależnie od epoki historycznej podatne na wpływy mody, często bywały też jej kreatorkami.

W wyniku głosowania przyznano dwa miejsca trzecie, trzy drugie, a zwyciężczynią okazała się królowa Wiktoria kreowana przez Sylwię Demczuk z klasy IID. To ona ujęła najbardziej stylem, osobowością i kreatywnością.

Na zakończenie goście otrzymali do rozwiązania krzyżówki. Zwycięzcą została osoba , która najszybciej ją rozwiązała i odgadła hasło: "SŁABA PŁEĆ A JEDNAK NAJSILNIEJSZA". Warto wspomnieć o nagrodach. Oprócz tych słodkich za zwycięstwo w poszczególnych konkurencjach zmagań umysłowych, można było jeszcze otrzymać stosowny certyfikat, uprawniający potencjalnych kandydatów na licealistów do odebrania w I semestrze roku szkolnego 2016/2017 - 20 punktów z zachowania za prezentowaną dzisiaj wiedzę i refleks.
Młodzież bawiła się wyśmienicie, a na zakończenie zaserwowano sobie sesję zdjęciową, której efekty możemy podziwiać na stronie.

Szczególne podziękowania za udział w projekcie należą się uczniom za ich kreację postaci:
* Małgosi Szkucie Ic - królowa Saby
* Weronice Mikciuk IId - Kleopatra
* Aleksandrze Lachowskiej II d -Joanna d ‘Arc
* Karolinie Matejek IIc - Jadwiga Andegaweńska
* Monice Chomickiej IId - caryca Katarzyna II
* Sylwi Demczuk IId - królowa Wiktoria
* Adzie Stolarczyk IId - Maria Curie - Skłodowska
* Gabrysi Prokopiuk IId - Hanka Ordonówna
* Milenie Sójka IId - Mata Hari
* Dominice Jaśniak IIb - Krystyna Skarbek
* Weronice Brodawce II d - M. Monroe
* Aleksandrze Kaczmarczyk IIb - Julia Tymoszenko
* Karolinie Zaniewicz Ic - Audrey Hepburn
* Piotrowi Krudej IIa - Angela Merkel

Duże podziękowania również dla prowadzących: Huberta Juchimiuka i Eryka Izdebskiego IId
oraz dla Eryka Domańskiego za muzyczny akompaniament (akordeon) z IIe a także dla Piotrka Maksymca z Ic za obsługę techniczną.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć. Kliknij TUTAJ.

Bożena Lesiuk